Листопадівська загальноосвітня школа І - ІІ ступенів НОВОМИРГОРОДСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ


запам'ятати

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія
  • Жовна Н. І., вчитель початкових класів

    Конспект уроку

    ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ НЕЖИВА ПРИРОДА ВОСЕНИ?

    Мета: ознайомити учнів з прикметами та ознаками осені; вчити помічати їх у природі, спостерігати за природою свого краю восени; розвивати спостережливість, пам'ять; виховувати любов до природи.

     

                                                                   Хід уроку 

    I.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

    II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

    Перевірка домашнього завдання

    —  Яку пору року змінює осінь?

    —  Скільки осінніх місяців? Назвіть їх.

    —  Який з цих місяців вінчає початок осені, який — середину, а який є передвісником зими? (Вересень — початок осені, жовтень — середина, листопад — кінець цієї пори року.)

    III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

    —  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про стан неживої природи восени.

    IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

    1.    Робота аа підручникам (с 44-45)

    —  Пригадайте] Чим нижче опівдні розташовується Сонце, тим довшою стає тінь від гномона. Унаслідок зменшення полудневої висоти Сонця в неживій природі відбуваються зміни тривалості дня і ночі.

    —  Роздивіться малюнки на с. 44 і розкажіть, чи світло на вулиці, коли ви вранці прокидаєтеся, чи ввечері лягаєте спати. Пригадайте, як було влітку та на початку осені?

    —  Коли день осіннього рівнодення? По скільки годин тривають день і ніч? Що відбувається з днем і ніччю впродовж жовтня і листопада?

    —  Поміркуйте над змістом народних висловів: «Листопад уриває дня та ночі додає»; «Листопадовий день, що заячий хвіст».

    —  У листопаді світанок із сутінками в полудень зустрічаються.

    Восени дні стають короткими, тому на Землю потрапляє все менше і менше тепла і світла.

    Синьокрила Сойка допитується: «Як змінюється температура повітря впродовж осені? Як це впливає на стан неба і хмарність? Чи часто восени випадають дощі? Чи часто буває вітряна погода? ».

    Робота в групі. Змагання «Хто найспостережливішийу класі?»

    —  Коли була остання гроаа?

    —  Коли вперше цієї осені був заморозок па ґрунті?

    —  Скільки днів цієї осені були ія ранковими туманами?

    —  Скільки було дощових днів?

    —  Чи була на небі після дощу райдуга?

    Переможцем стає той, хто ретельніше аа всіх веде записи у своєму календарі погоди.

    2.    Фіікультхвилинка

    V.     УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

    1.    Літературна хвилинка

    —  Про осінь Т. Г. Шевченко сказав так:

    Минає літо, шелестить Пожовкле листя по діброві, Гулякіть хмяри, сонце спить.

    —  Про які ознаки осені ви дізналися? Які з них відбуваються у неживій природі?

    День був ясний, сонячний і теплий. Надворі стояла суша. Небо синіло, як літом. Сонце ходило на небі низько, але ще добре припікало косим промінням. Тихий вітер ледве ворушився. Половина листя на вербах уже пожовкла, але на тополях лист зеленів, ніби влітку. Якби не жовте листя в садах, то можна було б подумати, що надворі справжнє літо. Тільки зелена низька озимина нагадувала про осінь. (7. Нечуй-Леяицький)

    —  Який місяць осені описаний у цьому творі? За якими прикметами ви дізналися? Які з цих змін відбуваються у живій природі? у неживій?

    2.     Робота над загадками

    •    Голі поля, мокне земля,

    Дощ полиняє. Коли це буває? (Восени)

    •   Летить орлиця па синьому небу, Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара)

    •    Невидимка ходить н гаї, Всі дерева роздягає. (Осінь)

    •    Кали нема — чекають,

    Коли прийду — тікають. (Дощ)

    •    Рукавом махнув — Дерево зігнув. (Вітер)

    3.     Тестування

    —  Підкресліть прикмети осені.

    •   Ночі стали темні і довгі;

    •   вранці заморозки;

    •   сонце піднімається вище на небосхилі;

    •   червоніє і облітає листя з осики;

    •   птахи висиджують пташенят;

    •   часто гримлять грози;

    •   нороСять дощі;

    •   весело співають пташки.

    VI. Підсумок уроку. 

    —  Як змінюється восени висота сонця в небі і тривалість дня? До чого це призводить?

    —  Назвіть декілька осінніх явищ в неживій природі.

    —  Які опади бувають восени?

    VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    С. 44-45.

    —  Дізнайтеся, що таке бабине, або вдовине, літо. Складіть про нього розповідь.

     

    УСНЕ ДОДАВАННЯ ВИДУ 45+7 І 53+9. ДОДАВАННЯ СПОСОБОМ ОКРУГЛЕННЯ

    Мета: вдосконалювати вміння учнів виконувати додавання способом округлення; розвивати увагу і логічне мислення; виховувати пізнавальний інтерес.

     

                                                               Хід уроку

    I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

    II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

    1.     Перевірка домашнього завдання (с 54, завдання 299;300)

    Завдання 299

    —  Прочитайте числа, отримані при округленні.

    Завдання 300

    —  Яку задачу склали? Прочитайте розв'язання.

     

    3.     Гра «"Зайве"число» 

    100; 90; 80; 70; 50; 20. 31; 32; 35; 73; 39.

    44; 55; 35; 66; 22.

    4.     Гра «Обери»

    —  З кожної пари виразів випишіть вираз із меншим значенням. 

    17-9 і 12-3;16-7 і 12-9;3 + 9 і 4 + 8;9 + 4  і9 + 7.

    5.     Гра «Віконечка»

    —  Доберіть числа, щоб рівності були правильними.

    4 + 9 = *+6                      8 + *=16+1                    3 + *=6 + 6

    15-9=*-6                          9 + 9 = *+ 10                 8 + 6 = *+7

    6.     Хвилинка каліграфії (с. 55)

    III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

    —  Сьогодні на уроці ми ознайомимося з деякими прийомами додавання двоцифрових чисел.

    IV.    ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

    1.     Робота за підручником (с.55)

    Завдання 301. Робота в групах Гра «Швидка відповідь»

    1) Доповніть кожне з чисел до 10.

    2) Кожне число замініть круглим, близьким до нього.

    Завдання 302. Колективне опрацювання матеріалу — Розгляньте, як виконали додавання. 45 + 7 = 45 + 10-3 = 52 53 + 9 = 53 + 10-1 = 62

    Завдання 303. Письмове виконання завдання з коментуванням

    57 + 7 = 57 + 10 - 3 = 64                               35 + 8 = 35 + 10 - 2 = 43

    87 + 6 = 87 + 10-4 = 93                                 15 + 9 = 15 + 10 - 1 = 24

    Завдання 304. Робота в парах

    Учні знаходять значення виразу зі змінною.

    Завдання 305

    Під час повторення умови один учень на дошці складає вираз та знаходить його значення.

    Завдання 306

    Після  складання  плану  розв'язання  учні  записують  розв'язання  самостійно.

    2.    Фізкультхвилинка

    V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

    1.     Обчислення значень виразів

    17-9                       4 + 7-9                    16-9                      5 + 9-6

    13-8                       13-4 + 9                  13-7                      12-5 + 81

    2.      Робота над задачами

    •   У сітці було 12 кг цибулі. Першого дня продали 4 кг цибулі, а другого — 5 кг. Скільки кілограмів цибулі залишилося в сітці?

    Розв'яжіть задачу двома способами.

    •   Периметр трикутника 12 см. Довжини двох сторін 5 см і 4 см. Знайдіть довжину третьої сторони.

    3.     Офтальмологічна пауза

    4.     Розв'язування логічних задач

    •   Побудуйте 3 многокутники так, щоб кількість сторін у кожній наступній фігурі збільшувалася на 1.

    •   Побудуйте пряму і поставте на ній точки А, В і С так, щоб АВ = З см, ВС = = 2 см. (Розгляньте 4 випадки розташування точок на прямій.)

    •   Побудуйте 4 чотирикутники і проведіть у кожному відрізок так, щоб утворилися:

    а) два трикутники;

    б) трикутник і чотирикутник;

    в) два чотирикутники;

    г) трикутник і п'ятикутник.

    VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.

    —  Чого навчалися на уроці?

    —  З якими прийомами обчислень ознайомилися?

    VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 55, завдання 307; 308.