Листопадівська загальноосвітня школа І - ІІ ступенів НОВОМИРГОРОДСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ


запам'ятати

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія
  • Конспект уроку. Надзвичайні ситуації

    НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

    МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З НАЙБІЛЬШ ХАРАКТЕРНИМИ ДЛЯ НАШОЇ МІСЦЕВОСТІ НАДЗВИЧАЙНИМИ СИТУАЦІЯМИ; ПОЯСНИТИ ПОРЯДОК І СПОСОБИ ОПОВІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ І ДАТИ УЯВЛЕННЯ ПРО МОЖЛИВІ НАСЛІДКИ АВАРІЙ, КАТАСТРОФ; ОЗНАЙОМИТИ ІЗ СПОСОБАМИ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ. ЗБАГАТИТИ ЗНАННЯ УЧНІВ ПРО ЧОРНОБИЛЬСЬКУ ТРАГЕДІЮ.

                 РОЗВИВАТИ УВАГУ, ВДУМЛИВІСТЬ, РОЗСУДЛИВІСТЬ, БАЖАННЯ ЗНАТИ БІЛЬШЕ.

                 ВИХОВУВАТИ ОРГАНІЗОВАНІСТЬ, САМОДИСЦИПЛІНУ, ВІДПОВІДАЛЬНЕ СТАВЛЕННЯ ДО СВОЇХ ОБОВЯЗКІВ, СПІВЧУТТЯ, ПОВАГУ І ГОРДІСТЬ ЗА СВОЇХ СПІВВІТЧИЗНИКІВ.

    ОБЛАДНАННЯ: ПРЕЗЕНТАЦІЇ, ВИСТАВКА ДИТЯЧИХ РОБІТ, ПАМ’ЯТКИ, СВІЧКИ, ДИТЯЧІ ВІРШІ, ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ, СХЕМА «ВИДИ НС».

    Очікувані результати:

    Наприкінці уроку учні повинні:

    - знати види НС.

    - мати уявлення про стихійні лиха.

    - знати правила поведінки в разі виникнення НС.

     

     

    ХІД УРОКУ

    І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. (2хв)

    Сонце встало – запалало,

    І дітей всіх привітало…

    Доброго ранку, сонечко!

    Доброго ранку, діточки!

    Доброго ранку, квіточки!

    Доброго ранку ВСІМ!

     

    ІІ. ОСНОВОЗДОРОВЧА РОЗМИНКА. (5хв)

    1. Питання

    - Що слід зробити, якщо в квартирі чути запах газу?

    - Коли вогонь стає ворогом?

    - Як треба діяти, якщо виникла пожежа у сусідів?

    - Де слід їздити на велосипеді дітям, до 14 років?

    - Чому треба переходити тільки по зебрі?

    - Назвіть правила поведінки з незнайомцями на вулиці.

     

    - Покажіть жест регулювальника дорожнього руху, що означає « Увага»

    - Як перейти дорогу на перехресті?

    - На які групи поділяються автомобілі?

     

     

    2.Гра «Асоціативний кущ»

    Надзвичайна ситуація –

    ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ. (5хв)

     

    1.     Розповідь учителя

    - Ми часто чуємо слова: «Земля – наш дім». На ній є блакитні озера та ріки, моря та безмежні океани. Зелені ліси, безкраї пустелі, величезні льодові простори, мальовничі села та прекрасні міста.

    Живучи на цій чудовій планеті, люди не замислюючись роблять їй боляче, руйнуючи її надра, втручаються у космічний простір, змінюють русла, забруднюють повітря і воду, знищують тварин і рослини.

     

    2. Читання вірша учнем

    Бездумно нищимо природу,

    Втручаємось в незнану суть!

    І так від роду і до роду,

    Й ніяк не можемо збагнуть:

    Що навкруги ніщо не вічне,

    І ми – лиш мить на цій Землі,

    А після нас настане вічність

    Така, яку збудуєм ми.

    І прийдуть діти та онуки

    На куряву від попелищ,

    Де вже течуть отруйні ріки,

    Й Чорнобиля панує ніч.

     

    Наша Земля дуже болісно реагує на погане до неї ставлення з боку людей і часто відповідає нам «взаємністю» - стихійними лихами, від яких руйнуються міста і села, зникають з лиця Землі ліси, сади, ріки і гори.

    Нажаль, часто це призводить до загибелі людей.

      А називають такі явища надзвичайні ситуації.

    Саме про них піде мова на нашому уроці. Ми дізнаємось, які події називають надзвичайними ситуаціями, як від них застерегтися і як поводитися, коли вони виникнуть.

     

     

    ІV. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. (15хв)

    СТИХІЙНІ ЛИХА – це явища природи, які виникають раптово і призводять

    Порушення нормального життя, а іноді і до загибелі людей.

    У нас на уроці працюють інформатори. Вони підготували цікаву інформацію про стихійні лиха, які трапляються на Землі.

     

    1. Повідомлення інформаторів

    Землетруси — підземні поштовхи у земній корі чи верхній частині мантії, що викликають коливання земної поверхні, спричиняють деформацію земної кори та деформування чи руйнування інженерних споруд. Ділянка підземного удару викликає пружні коливання (сейсмічні хвилі), що поширюються по землі у всіх напрямках. Ділянку землі, із якої виходять хвилі землетрусу, називають центром, а розташовану на поверхні землі ділянку — епіцентром землетрусу.

    Посухи — тривала та значна нестача опадів, частіше при підвищеній температурі та низькій вологості повітря, що викликає зниження запасів

    вологи у ґрунті і, як наслідок, погіршення росту, а іноді і загибель рослин. Найчастіше вони бувають на півдні степової зони. В більшості випадків мають локальний характер і дуже рідко займають площі до 30—50% території України.

    Лісові пожежі — неконтрольоване горіння на землях лісового фонду. Вони виникають, в основному, з вини людини та внаслідок дії деяких природних чинників (грози, вулканічної діяльності).

     

    2. Перегляд презентації

     

    3. Фізкультхвилинка

     

    4. Робота з підручником

     

    а. Гра «Питання відповідь»

    - Які засоби інформації сповіщають про НС?

    - Хто допомагає людям у надзвичайних ситуаціях?

    - Як треба відповідати рятувальникам на поставлені запитання?

    - Які рятувальні служби є в нашому населеному пункті?

    - Назвіть види стихійних лих?

    - Через які причини виникають природні надзвичайні ситуації?

    - Як звернутися по допомогу до служб?

     

    5. Робота з перфокартками

    Учні записують телефони служб на перфокартах.

     

    6. Робота в групах

    Учні діляться на групи для вирішення даного їм завдання.

    Завдання групам.

    Перша група: До вас приїхали рятувальники. Що ви повинні зробити, в першу чергу?

    Друга група: Тато у стані алкогольного сп’яніння сів за кермо автомобіля. Якими будуть твої дії?

    V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО. (5хв)

    1. Вікторина

    1.Яка організація сповіщає населення про небезпеку? (Служба ЦО)

    2. Ваші дії при виявленні запаху газу.(Сповістити дорослих, закрити крани на газових приладах, відкрити вікна, двері, зробити протяги, не вмикати електроприлади, викликати службу 104, не дзвонити зі свого телефону)

    3. Що треба захопити у сховище? (Документи, теплі речі, їжу, воду, аптечку)

    4. Як діяти під час повені? (Якщо знаходитися на 1 поверсі, то піднятися вище, якщо будинок одноповерховий – на дах, на горище, якщо у лісі –на дерево…)

    5. Які сигнали ЦО можна почути при НС? (Завивання сирен, гудки, сигнали…)

    6. Які є засоби захисту шкіри? (Плащі, накидки, рукавиці, гумові чоботи)

    7. Як діяти під час землетрусу? (Негайно покинути приміщення. Відійти від будинку на відстань, рівну його висоті)

     

    2. Складання пам’яток безпеки.

    - Почувши сигнали сирен, необхідно ввімкнути телевізор, радіо, щоб довідатись про надзвичайну ситуацію.

    - Зачинити вікна, ущільнити їх тканиною.

    - Взявши необхідні речі ( документи, гроші), зателефонувати батькам, повідомити_ що ви рухаєтесь до найближчого сховища.

    - Бути весь час з дорослими.

    - Чітко виконувати  накази рятувальників.

    - Не піддаватися паніці.

     

    3. Сторінками чорнобильської трагедії.

    Учні читають повідомлення

    Час плине невпинно. Спливають роки, сплітаючись у десятиліття, а чорний день Чорнобильської трагедії залишається найбільшим горем для нас українців. Кожен українець повинен знати про те, що сталося в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року. О 1 годині 23 хвилині над четвертим реактором ЧАЕС пітьму розірвало полум’я. З – під контролю людини вийшов здавалося б мирний атом, перетворивши воду в отруту, родючий грунт в мертву землю, зелені ліси, багатолюдні міста і села у територію, якій назавжди нести клеймо «мертва зона».

    За 25 років, що минули після чорнобильської катастрофи з життя понад 3 мільйони людей, мільйони людей тяжко хворіють.

    Тож давайте завжди будемо пам’ятати про ті події і про тих мужніх людей, які не жаліючи власного життя, боролися із страшним словом «радіація».

    VІ. Підсумок уроку. (7хв)

     

    1. Розповідь учителя

    Щодня, щогодини, щохвилини на нашій планеті відбуваються якісь НС, катастрофи, які відбирають людські життя.

    В пам'ять про тих, хто вже ніколи не побачить блакитного неба, не почує співу пташок, не посміхнеться ранковій зорі, ми запалимо сьогодні свічки.

    Нехай вони нагадають всім страшні рани на Землі, заподіяні нами, про те, що наша планета – наш дім. І саме ми маємо дбати про неї.

    2.     Читання учнями віршів і запалення свічок.

    Коли зловісна блискавиця
    Сторуко в серце уп’ялась,
    І опалила ваші лиця,
    І в танці дикому зайшлась,
    Коли вже й хмари спопеліли
    У знавіснілому вогні, – 
    Вони  смерть приборкати зуміли
    На тім, останнім рубежі.
    Не віддали їй на поталу
    Світанків наших ніжний щем,
    і всі, як один супроти стали,
    Пекельним січені дощем.
    У тій жорстокій веремії

     до кінця тримали бій
    І пронесли свої надії
    Крізь вогнецвіт своїх надій.
    Шумлять жита, як і раніше,
    Пливуть у небі літаки…
    За вас історія допише
    Суворі подвигу рядки.

     

    Вшануємо пам'ять про людей, які загинули в НС хвилиною мочання. (Хвилина мовчання).