Листопадівська загальноосвітня школа І - ІІ ступенів НОВОМИРГОРОДСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Нетеса Л. В., вчитель початкових класів netesaluda.simplesite.com
Л. В. Нетеса
вчитель початкових класів
Листопадівської ЗШ І-ІІ ступенів
Новомиргородського району
Кіровоградської області
Тема: Вчимося бути добрими людьми.
Мета: вчити учнів бути добрими, вихованими , творити добро, рости людиною серед людей; удосконалювати культуру своєї поведінки;
розвивати мовлення учнів;
виховувати чуйність, уважність,доброту,милосердя.
Девіз: Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Обладнання: малюнки, таблиця ввічливих слів,пісня «Усмішка»,
сердечка, олівці, сонечка.
Хід уроку.
І.Привітання
Вчитель. Всміхнися сонечку вгорі
Воно таке красиве
А ввечері всміхнись зорі –
Там так багато дива.
Всміхнися мамі дорогій
І вітерцеві в полі.
Всміхнися вчительці своїй
І дітлахам у школі.
ВСМІХНИСЯ ЩИРО, ВІД ДУШІ
І СТАНЕ ВСІМ СВІТЛІШЕ.
Ти сонечко в душі знайди
Та радість всім нести спіши
Учень. Я всміхаюсь сонечку:
«Здрастуй, золоте!»
Я всміхаюсь квітоньці:
Хай вона росте.
Я всміхаюсь дощику:
«Лийся, мов з відра!»
Друзям усміхаюся,
Зичу їм добра.
ІІ. Робота за темою
Діти, посміхніться один одному із гарним настроєм починаємо наш перший урок у цьому навчальному році, назва якого записана на дошці, прочитайте і поясніть її:
«Вчимося бути добрими людьми!»
- Людина повинна прагнути робити добро для тих, хто її оточує. А добро – це насамперед, щастя для всіх людей. Якщо людина добра, то з нею хочеться говорити, сміятися, частіше спілкуватися, її всі люблять. А злі люди, навпаки, завжди насуплені, невдоволені, їх ніхто не любить, з ними нецікаво.
1.Вірш
Не говори про доброту
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта – не тільки те,
Що обіймає тепле слово,
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте слово доброти
- Доброта, милосердя – багатоликі. Потреба в них повсякчасна. Навіть тоді, коли немає біди, навіть там, де гори спокійні та твердь зелена не хитається під ногами. Милосердя й доброта – як два крила, на яких тримається людство. В Україні проживає майже 2 млн. самотніх людей. Близько 200 тисяч із них цілком або частково не здатні обслуговувати себе. 15 тисяч із них проживають у будинках- інтернатах, немічні і самотні.
- У злигоднях живуть 1 млн.150 тисяч осіб. Близько 30 тис. мешкають у напіврозвалених халупах. 70 тис. – ті, які отримують мізерну пенсію. Багато таких, що існують на межі бідності. Сумні цифри, незвичні. Та це правда життя. Важко уявити, що люди страждають не тільки від того, що не щодня мають свіжий хліб, а й через те, що не чують вкрай необхідного «Добрий день».
Учень. Кажімо більше добрих слів
Знайомим, друзям і коханим.
Нехай комусь тепліше стане
від зливи наших почуттів.
Нехай тих слів солодкий мед
Чиюсь загоїть рану…
2.Робота в парах .
Зꞌєднати частинки прислів’їв про слова
- Добре слово людині, що дощ в посуху.
- Тепле слово і в мороз зігріє.
- Шабля ранить тіло, а слово душу.
- Добре слово потрібне людині, як хліб і вода.
- Погане слово краще проковтнути.
- Як ви розумієте ці прислів’я? Чого вони нас навчають?
- Які слова допоможуть нам бути ввічливими і чемними?
3.Таблиця ввічливих слів
Будь ласка | Добраніч | Дозвольте |
Дякую | До побачення | Будьте ласкаві |
Спасибі | Будьте здорові | Будьте добрі |
Добрий день | Вибач | Прошу |
Здрастуйте | пробачте | Привіт |
Добрий ранок | Доброго дня | Вітаю |
Ввічливі слова ще називають чарівними. Як ви вважаєте чому?
4.Гра «Встав чарівне слово»
- Розтопить серце всякого сердечне слово …(дякую)
- Якщо ти їсти вже не в силі, то скажем мамі, що? (спасибі)
- Зазеленіє старий пень, коли почує…(добрий день)
- Коли згасає сонце й зоря ляга на плечі, серед знайомих голосів ми чуєм…(добрий вечір)
- Розтане навіть крига від слова теплого (спасибі)
- Щоб зустрітися знову в годину призначену,
Кажу щиро завжди я всім (до побачення)
Учитель.
«Будь ласка», «Спасибі», «Будьте здорові» -
Слова необхідні й корисні у мові.
Приємно їх чути у школі і вдома,
Від мами, від вчителя й просто знайомих.
- Діти, запам’ятайте: всі чудові й приємні слова необхідно вимовляти з усмішкою.
- Тож давайте лагідно посміхнемося, адже від усмішки йде до всіх тепло.
5.Слухання притчі «Про Єнота» (або перегляд мультфільма)
Маленький Єнот збирав у лісі хмиз. Він набрав велику в’язку сухих гілок і рушив додому. Йому потрібно було перейти через річку. Міст був старий, скрипучий і єнот дуже боявся. Обережно перебираючи лапами, він уже майже підходив до берега… Випадково глянув униз. Який жах! На нього дивилося величезне кудлате чудовисько. Єнот швидко показав йому кулак, - чудовисько – теж.
Єнот посварився на нього палкою – палкою посварили і його. Єнот кинувся тікати. Захекавшись, він прибіг додому, до мами:
- Ніколи більше не піду в ліс – там хтось страшний і злий.
- Не бійся, сказала мама. – Спробуй усміхнутися йому.
Єнот знову побіг до моста. Він нагнувся… і посміхнувся. І що ж? На нього дивилася усміхнена істота. Малий Єнот так зрадів, що зареготав.
- Тепер воно буде зі мною дружити!
І єнот побіг через міст на інший бік.
- Чого вчить ця притча? Наведіть приклади зі свого життя, які підтверджують правильність цієї притчі.
6.Виконується пісня «Усмішка» (сл.М.Пляцковського, муз. В.Шаїнського)
7.Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»
- Якщо людина повинна робити те, про що я говорю плесніть у долоні.
*Допомагати мамі мити посуд.
*Робити комусь зло, якщо цього ніхто не бачить.
* Шанувати працю інших людей.
* Бути вихованим, стриманим.
* Насміхатися з чужого горя.
* Добре вчитися.
* Допомагати друзям у біді.
* Не слухати батьків.
* Ображати інших.
* Захищати слабших.
* Брати чужі речі.
* Любити своїх батьків.
- Бачу, ви добре знаєте, що має робити добра людина. А тепер поміркуйте, чому потрібно робити добро?
8.Обговорення ситуацій «Як вчиниш ти, коли…»
- Однокласник загубив мобільний телефон, а ти знайшов…»
- Ти випадково розбив сусідське вікно, ніхто не бачив. Сусід запитав, чи не бачив ти хто це зробив…
- Однокласниця захворіла і декілька днів не ходить до школи.
ІІІ. Підсумок
Ігрова вправа
- Діти, у кожного з вас є на парті біле сердечко. Як ви думаєте якого кольору повинно бути серце у доброї людини. Розфарбуйте сердечко цим кольором.
- - А тепер напишемо на сердечку, яким воно повинно бути завжди, і домалюємо яскраві промінчики, що випромінюють вашу любов до рідних, близьких, всіх людей і до всього живого на землі.
- Одну добру, мудру бабусю запитали: « Бабусю, ви прожили таке життя, а душею така молода. Чи є в тебе якийсь секрет?»
- І відповіла бабуся: «Все добре, що мені зробили, я записую у своєму серці, а все погане на воді». Якщо б я робила навпаки, серце моє було б зараз все порубцьоване. А так воно – рай благоуханний!
- Отже, добро треба пам’ятати, а зло забувати.
Вмійте щиро, любі діти, ви за ближнього радіти.
Живіть в мирі і любові і веселі,і здорові.
Не бажайте зла нікому:Ні старому, ні малому.
Чорну заздрість проганяйте,а любов в душі плекайте.
- Діти, робіть добро і пам’ятайте,що ми люди!
На згадку я дарую вам маленьке символічне сонечко, щоб його промінчики нагадували вам про нашу годину спілкування.