Листопадівська загальноосвітня школа І - ІІ ступенів НОВОМИРГОРОДСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ


запам'ятати

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія
  • сто доріг - одна твоя

    Тема. Сто доріг – одна твоя

    Мета: виявити ставлення учнів до вибору майбутньої професії; дати профорієнтаційні рекомендації: ознайомити з класифікацією професій, основними помилками при виборі майбутньої професії, розповісти про можливості здобуття і продовження професійної освіти; формувати суспільно-цінні мотиви вибору професії.

    Тип уроку: усний журнал

    Обладнання: Конституція України, виставка «Професійна орієнтація», таблиці «Класифікація професій», «Типи професій», матеріал для проведення анкетування, карта самооцінки нахилів, ситуації для обговорення, вислови видатних людей.

    Епіграф:

                                             «Пізнай себе – і ти пізнаєш світ»

                                                                              Г.Сковорода

                                                    

                                                      Хід уроку

    Сторінка перша. Сто доріг – одна твоя.

       Найцінніше, що є в людини – це її життя. Воно дається їй тільки раз і його не можна прожити двічі. Нерідко говорять, що людське життя подібне до іскри, яка вилетіла з багаття, спалахнула на коротку мить у темряві й одразу ж згасла.

       Час лине надзвичайно швидко, і ось уже ви, здавалося б, вчорашні малюки. Пройшовши через яскраве безтурботне дитинство, а потім через мілини та рифи отроцтва, спрямовуєте свій корабель життя в смугу юності. І погляд ваш невблаганно лине вперед – у безмежні простори справ. Які ваблять своєю незвідністю й багатообіцяльними можливостями.

        Курс корабля один – на мрію, і чим сміливіша вона, тим бажаніше й саме плавання.

        Перед вами відкривається багато різних життєвих шляхів і ви повинні вибрати один із них. Але який саме? Якби на життєвих роздоріжжях, як у казках, ставилися попереджувальні написи. Але, зрештою, не варто про це мріяти. Якщо в житті й немає покажчиків, то є досвід людей, які цими шляхами вже пройшли. Ці люди – ваші батьки, насамперед. Вони вболівають за вашу майбутню долю і завжди допоможуть мудрою порадою, добрим словом. Мета сьогоднішнього уроку теж допомогти вам у цій нелегкій справі.

         Кожен із вас має широкі можливості обрати справу до душі: Конституція України гарантує вам право на освіту (ст.53), працю, в тому числі право на вибір професії(ст.43).

         Досвід людства показує, що у виборі свого майбутнього шляху не треба шукати ні занадто легкої, ні занадто важкої долі. Кожен повинен обирати свій життєвий шлях по собі. Адже у кожного з вас свої задатки, нахили, здібності, часом обдарування, іноді талант. І вибір повинен визначатися передусім цими чинниками.

     

     

        Як же не помилитися у виборі навчального закладу, а згодом і професії? Адже це рішення визначить усе наступне життя людини. А значить, приймаючи його, не можна покладатися на випадковість, квапитися. Необхідно найсерйозніше віднестися до цієї справи.

        До питання вибору професії людина повертається інколи не раз. Уперше воно постає перед нею після закінчення неповної середньої школи, тобто у 15-річному віці. А для тих, хто вирішить отримати середню освіту, це питання вимагає вирішення після отримання атестату зрілості.

        Та коли б це не сталося, ви повинні пам’ятати, що залюбки і найкраще ви виконуватимете роботу, яка вам подобається, до якої у вас є хист. І тільки тоді це принесе користь і людині, і суспільству.

    Сторінка друга. Складові успіху.

        Існує безліч професій. Як же визначити для себе таку професію, яка була б потрібна суспільству, давала задоволення і радість? Щоб зробити правильний вибір, треба якомога більше знати про види трудової діяльності, виявити власні інтереси, нахили й здібності до однієї з них, з’ясувати можливості оволодіння професією. Чарльз Дарвін з цього приводу говорив: «Якщо ви вдало оберете працю і докладете до неї душу, то щастя саме знайде вас». Як ви гадаєте, друзі,якими рисами характеру має володіти людина, щоб досягти успіху в роботі? (Отже, складовими успіху можна назвати талант, цілеспрямованість, працьовитість та ін.)

       Інтереси учнів і плани батьків рік від року змінюються, як змінюється й поняття престижності професії в самому суспільстві. Поки що не завжди вдається переконати учнів і батьків, що людині не варто зв’язувати подальшу долю з, можливо, й престижною професією, але не такою, яка відповідає інтересам, здібностям, успішності, темпераменту. Не всі можуть працевлаштуватися, здобувши професію юриста, економіста або фахівця з міжнародних відносин. Тому перед школою постала задача дати можливість дитині вивчити свої власні профорієнтаційні потреби, а батькам замислитись про реальні можливості та здібності їхніх дітей. Для цього необхідно відбирати й удосконалювати методи анкетування, вести роботу з профорієнтації, вивчати успішність, темперамент дитини, оскільки саме такі складові, як інтерес до предмета, успішність і темперамент людини, складають триєдність, за якою можна орієнтувати учня на вибір допрофільного, а потім і профільного навчання. Так, у новому навчальному році у школі проведений поглиблений аналіз не тільки інтересів, а й навчальних досягнень учнів із предметів. У цій роботі взяли участь класні керівники, учителі-предметники, учні, батьки під керівництвом шкільного психолога. Були визначені методики тестування, анкетування та професійного консультування учнів 7–9-х класів, оскільки саме вони є допрофільними. Це такі тексти й анкети, як "Диференційно-діагностичний опитувальник", "Вибір майбутньої професії", "Професійне консультування дев’ятикласників", "Ким я бачу свою дитину" (анкета для батьків). Зібрані анкети опрацьовані, а їх результатом стала "Карта учнівських інтересів", подана не у стандартному вигляді, а в адаптованому для сприйняття всіх учасників навчально-виховного процесу. У свою чергу, "Карта інтересів" стала підставою для висновку про складання робочого навчального плану на наступний навчальний рік з орієнтуванням на допрофільну підготовку 8–9-х класах.

      

    Сторінка третя. Свідомий вибір професії.

      1.Ознайомлення з таблицями «Класифікація професій», «Типи професій»;

         Опрацювання основних видів помилок при виборі професії.

      2. Дискусія (обговорення ситуацій) с.253 (додаток)

      3.Визначення самооцінки нахилів учнів (анкетування).

      4.Тлумачення епіграфа (пізнаючи працю, пізнавай і самого себе, а пізнавши                   себе, знайдеш і свою професію, своє покликання).

    Сторінка четверта. Де здобути професію?

      Огляд виставки «Професійна орієнтація»